بورس چیست؟

بورس اوراق بهادار به مجموعه بازارها و مبادلاتی گفته می شود که در آن فعالیتهای منظم خرید ، فروش و صدور سهام شرکتهای دولتی انجام می شود.

این فعالیت های مالی از طریق مبادلات رسمی نهادینه شده یا بازارهای خارج از بورس (OTC) انجام می شود که تحت مجموعه ای از مقررات مشخص عمل می کنند.

در یک کشور یا منطقه می تواند چندین مکان معاملات سهام وجود داشته باشد که امکان معاملات سهام و سایر اوراق بهادار را فراهم می کند.

بورس سهام یا اوراق بهادار؟

در حالی که هر دو اصطلاح – بورس سهام و بورس اوراق بهادار – به جای یکدیگر استفاده می شوند، اصطلاح دوم به طور کلی زیرمجموعه اصطلاح قبلی است.

اگر کسی بگوید که او در بورس اوراق بهادار معامله می کند، به این معنی است که او سهام خود را در یک (یا بیشتر) از بورس (های) سهام که بخشی از بازار بورس اوراق بهادار است خریداری و می فروشد.

بورس های سهام برجسته در ایالات متحده شامل بورس اوراق بهادار نیویورکNYSE ، Nasdaq و بورس گزینه های هیئت مدیره شیکاگو (CBOE) هستند. این صرافی های برجسته ملی ، همراه با چندین صرافی دیگر که در این کشور فعالیت می کنند ، بازار سهام ایالات متحده را تشکیل می دهند.

اگرچه این بازار سهام نامیده می شود و در درجه اول برای تجارت سهام شناخته می شود ، سایر اوراق بهادار مالی – مانند صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) ، اوراق قرضه شرکتی و مشتقات مبتنی بر سهام ، کالاها ، ارزها و اوراق بهادار – نیز مورد معامله قرار می گیرند.

درک بازار سهام

در حالی که امروزه می توان تقریباً همه چیز را بصورت آنلاین خریداری کرد ، معمولاً برای هر کالایی بازار مشخصی وجود دارد. به عنوان مثال ، مردم برای خرید درختان کریسمس به حومه شهر و مزارع رانندگی می روند ، برای خرید چوب و سایر مواد لازم برای مبلمان منزل و نوسازی به بازار چوب محلی مراجعه می کنند و برای تهیه مواد غذایی منظم خود به فروشگاه هایی مانند Walmart می روند.

قیمت گذاری معاملات

چنین بازارهای اختصاصی به عنوان بستری در اختیار شما قرار می گیرد که خریداران و فروشندگان بی شماری با یکدیگر دیدار می کنند ، تعامل و معامله می کنند.

از آنجا که تعداد فعالان بازار بسیار زیاد است ، از قیمت مناسب اطمینان حاصل می شود.

به عنوان مثال ، اگر فقط یک فروشنده درختان کریسمس در کل شهر وجود داشته باشد ، او این حق را دارد که هر قیمتی را که دلش می خواهد شارژ کند زیرا خریداران جایی دیگر برای رفتن ندارند.

اگر تعداد فروشندگان درخت در بازار مشترک زیاد باشد ، آنها مجبورند برای جذب خریدار با یکدیگر رقابت کنند. با قیمت پایین یا بهینه ، خریداران را خراب انتخاب می کنند و آن را به یک بازار عادلانه با شفافیت قیمت تبدیل می کنند. حتی هنگام خرید آنلاین ، خریداران قیمت های ارائه شده توسط فروشندگان مختلف در یک درگاه خرید مشابه یا در درگاه های مختلف را با یکدیگر مقایسه می کنند تا بهترین معاملات را بدست آورند و فروشندگان مختلف آنلاین را مجبور به ارائه بهترین قیمت می کنند.

تبدیل بازار فیزیکی به الکترونیکی

بازار سهام بازار مشابهی برای معاملات انواع اوراق بهادار در یک محیط کنترل شده ، امن و مدیریت شده است. از آنجا که بازار سهام صدها هزار نفر از فعالان بازار را که مایل به خرید و فروش سهام هستند ، گرد هم می آورد ، این امر از قیمت گذاری منصفانه و شفافیت در معاملات اطمینان حاصل می کند. در حالی که اوایل بازارهای سهام به صدور گواهینامه سهام فیزیکی مبتنی بر کاغذ و معامله می پرداختند ، بازارهای سهام امروزی با کمک رایانه به صورت الکترونیکی فعالیت می کنند.

چگونه بورس سهام کار می کند

به طور خلاصه ، بازارهای سهام یک فضای امن و تنظیم شده را فراهم می کنند که در آن فعالان بازار می توانند با اعتماد به نفس با خطر عملیاتی صفر تا پایین در سهام و سایر ابزارهای مالی واجد شرایط معامله کنند. بازارهای سهام تحت قوانین تعریف شده توسط تنظیم کننده عمل می کنند ، به عنوان بازارهای اصلی و به عنوان بازارهای ثانویه عمل می کنند.

IPO

بورس اوراق بهادار به عنوان یک بازار اصلی به شرکت ها اجازه می دهد سهام خود را برای اولین بار از طریق روند عرضه اولیه (IPO) منتشر و به سهام عادی بفروشند.

این فعالیت به شرکت ها کمک می کند تا سرمایه لازم را از سرمایه گذاران جمع کنند. این اساساً به این معنی است که یک شرکت خود را به تعدادی سهام تقسیم می کند (مثلاً 20 میلیون سهم) و بخشی از آن سهام (مثلاً 5 میلیون سهم) را با قیمت (مثلاً 10 دلار برای هر سهم) به عموم مردم می فروشد.

برای تسهیل این فرآیند ، یک شرکت به بازاری نیاز دارد که بتوان این سهام را فروخت. این بازار توسط بورس تهیه می شود.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود ، این شرکت 5 میلیون سهم را با قیمت 10 دلار برای هر سهم با موفقیت به فروش می رساند و 50 میلیون دلار بودجه جمع می کند.

سرمایه گذاران سهام شرکت را که می توانند انتظار داشته باشند برای مدت زمان دلخواه خود نگه دارند ، پیش بینی افزایش قیمت سهام و هرگونه درآمد بالقوه از طریق پرداخت سود سهام ، می کنند.

بورس اوراق بهادار به عنوان تسهیل کننده این فرآیند جمع آوری سرمایه عمل می کند و هزینه خدمات خود را از شرکت و شرکای مالی خود دریافت می کند.

عرضه اولیه

به دنبال انجام اولین بار انتشار سهام IPO به نام فرآیند ثبت نام ، بورس اوراق بهادار همچنین به عنوان بستر معاملاتی عمل می کند که خرید و فروش منظم سهام ذکر شده را تسهیل می کند. این بازار ثانویه را تشکیل می دهد. بورس سهام برای هر معامله ای که در طی فعالیت بازار ثانویه روی سیستم عامل آن اتفاق می افتد ، کارمزد کسب می کند.

بورس اوراق بهادار مسئولیت اطمینان از شفافیت قیمت ، نقدینگی ، کشف قیمت و معاملات عادلانه در چنین فعالیت های تجاری را بر عهده دارد.

از آنجا که تقریباً همه بازارهای سهام عمده در سراسر جهان اکنون به صورت الکترونیکی فعالیت می کنند ، بورس سیستم های معاملاتی را حفظ می کند که به طور موثر سفارشات خرید و فروش از فعالان مختلف بازار را مدیریت می کنند. آنها عملکرد تطبیق قیمت را برای تسهیل اجرای تجارت در یک نمایشگاه قیمت هم برای خریداران و هم برای فروشندگان انجام می دهند.

یک شرکت ذکر شده همچنین ممکن است سهام جدید و اضافی را از طریق پیشنهادات دیگر در مرحله بعد ، مانند صدور حق یا پیشنهادات بعدی ، ارائه دهد. آنها حتی ممکن است سهام خود را پس بگیرند یا از لیست خود حذف کنند. بورس اوراق بهادار چنین معاملات را تسهیل می کند.

شاخص ها

بورس اوراق بهادار اغلب شاخص های مختلف سطح بازار و خاص را ایجاد می کند و آنها را حفظ می کند ، مانند شاخص S&P 500 یا Nasdaq 100 ، که معیاری را برای ردیابی حرکت کل بازار ارائه می دهد. روشهای دیگر شامل نوسانگر تصادفی و شاخص حرکت تصادفی است.

بورس های سهام همچنین کلیه اخبار ، اطلاعیه ها و گزارش های مالی شرکت را که معمولاً در وب سایت های رسمی آنها قابل دسترسی است ، نگهداری می کنند. یک بورس اوراق بهادار همچنین از فعالیتهای مختلف مرتبط با معاملات در سطح شرکت پشتیبانی می کند. به عنوان مثال ، شرکت های سودآور ممکن است با پرداخت سود سهام که معمولاً از بخشی از درآمد شرکت حاصل می شود ، به سرمایه گذاران پاداش دهند. صرافی کلیه این اطلاعات را حفظ می کند و ممکن است تا حدی از پردازش آن پشتیبانی کند.

در مورد راههای درآمد زایی در مقاله بعدی مفصل صحبت خواهیم کرد.