عملکرد بازار سهام

یک بورس اوراق بهادار اصولاً عملکردهای زیر را انجام می دهد:

معامله عادلانه در معاملات اوراق بهادار

بسته به قوانین استاندارد تقاضا و عرضه ، بورس سهام باید اطمینان حاصل کند که همه فعالان علاقه مند به بازار دسترسی فوری به داده های کلیه سفارشات خرید و فروش دارند و از این طریق به قیمت گذاری منصفانه و شفاف اوراق بهادار کمک می کنند. علاوه بر این ، باید همچنین مطابقت کارآمد سفارشات خرید و فروش مناسب را انجام دهد.

به عنوان مثال ، ممکن است سه خریدار وجود داشته باشد که برای خرید سهام مایکروسافت با قیمت 100 ، 105 و 110 دلار سفارش داده اند و ممکن است چهار فروشنده وجود داشته باشد که مایل به فروش سهام مایکروسافت با 110 ، 112 ، 115 و 120 دلار باشند. صرافی (از طریق سیستم های خودکار معاملاتی رایانه ای آنها) باید اطمینان حاصل کند که بهترین خرید و بهترین فروش مطابقت دارد که در این حالت 110 دلار برای مقدار معاملات تجاری است.

کشف کارآمد قیمت

بازارهای سهام باید از مکانیزم کارآمدی برای کشف قیمت پشتیبانی کنند ، که به عمل تصمیم گیری در مورد قیمت مناسب اوراق بهادار اشاره دارد و معمولاً با ارزیابی عرضه و تقاضای بازار و سایر عوامل مرتبط با معاملات انجام می شود.

نگهداری نقدینگی

در حالی که تعداد خریداران و فروشندگان برای یک ضمانت مالی خاص از کنترل بورس خارج است ، باید اطمینان حاصل شود که هرکس واجد شرایط و مایل به تجارت باشد دسترسی فوری به سفارشات را که باید با قیمت مناسب انجام شود ، دریافت می کند.

امنیت و اعتبار معاملات

در حالی که مشارکت کنندگان بیشتر برای کار کارآمد در یک بازار مهم هستند ، بازار مشابه باید اطمینان حاصل کند که همه شرکت کنندگان تأیید شده و با قوانین و مقررات لازم مطابقت دارند ، و هیچ جایی برای پیش فرض توسط هیچ یک از طرفین باقی نمی ماند. علاوه بر این ، باید اطمینان حاصل کند که تمام نهادهای وابسته که در بازار فعالیت می کنند نیز باید از قوانین پیروی کنند و در چارچوب قانونی ارائه شده توسط ناظر کار کنند.

حمایت از سرمایه گذاران

در کنار سرمایه گذاران ثروتمند و نهادی ، تعداد بسیار زیادی از سرمایه گذاران کوچک نیز به دلیل سرمایه گذاری اندک خود توسط بورس خدمت می کنند. این سرمایه گذاران ممکن است دانش مالی محدودی داشته باشند و ممکن است از مشکلات سرمایه گذاری در سهام و سایر ابزارهای ذکر شده کاملاً آگاهی نداشته باشند. بورس اوراق بهادار باید اقدامات لازم را انجام دهد تا از چنین سرمایه گذاران محافظت لازم را برای محافظت از آنها در برابر ضررهای مالی و اطمینان از اعتماد مشتری انجام دهد.

به عنوان مثال ، یک بورس اوراق بهادار سهام می تواند سهام را در بخشهای مختلف بسته به مشخصات ریسک آنها طبقه بندی کند و اجازه تجارت یا عدم تجارت محدود توسط سرمایه گذاران عادی در سهام پر خطر را بدهد. صرافی ها معمولاً محدودیت هایی را اعمال می کنند تا از ورود افراد با درآمد و دانش محدود به شرط بندی های خطرناک مشتقات جلوگیری کنند.

مقررات متعادل

شرکت های ذکر شده عمدتاً تحت نظارت قرار می گیرند و معاملات آنها توسط نهادهای نظارتی بازار نظیر کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) ایالات متحده کنترل می شود. بعلاوه ، مبادلات نیز برخی موارد را الزامی می کنند – مانند ، پر کردن به موقع گزارش های مالی سه ماهه و گزارش فوری از هرگونه پیشرفت مربوط – تا اطمینان حاصل شود که همه فعالان بازار از اتفاقات شرکت ها آگاه می شوند. عدم رعایت مقررات می تواند منجر به توقف معاملات توسط صرافی ها و سایر اقدامات انضباطی شود.