محمد رضا شجریان

محمد رضا شجریان نامی که برای همه مان آشناست. فرقی نمی کند، اهل موسیقی پاپ باشه یا رپ، علاقمند به جاز باشی یا راک، کلاسیک گوش می کنی یا مدرن
همه با این اسم آشنا هستند، چرا که خسرو آواز ایران نام دارد.
پادشاهی که حکومتش بر موسیقی پایان ناپذیر است،محبوبترین و مشهورترین خواننده ایرانی.
روحش شاد.

استاد شجریان خسرو آواز

محمد را شجریان

خسرو آواز ایران

استاد شجریان در اولین روز ار مهر 1319 چشم به جهان گشودند و تا ابد در دل هایمان زنده خواهند بود. چرا که هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق.

ایشان علاوه بر اینکه در آواز خواندن بهترین بودند، در هنر خوشنویسی و خط نستعلیق نیز فعالیت داشتند. آفریننده ی چند ساز در حوزه موسیقی ایرانی بودند و بسیار هوش و گوش موسیقی دقیقی داشتن و سازهای جدید را بر حسب نیاز ها و جاهای خالی صدا ها ساختن.

آلبوم های موسیقی

استاد شجریان در دهه 60 خورشیدی همکاری خود را با استاد پرویز مشکاتیان آغاز نمودند و آلبومهایی ماننده، بیداد، آستان جانان، سر ّ عشق، نوا، دستان، گنبد، مینا، دود عود، جان عشاق و قاصدک را منتشر کردند.

کنسرت ها

استاد شجریان از سال 1354 تا 1393 کنسرت های زیادی برگزار کردند که علاوه بر ایران در اروپا و آمریکا با استقبال بی شماری مواجه شد.

در کنسرت های ایشان، استاد محمد رضا لطفی، استاد حسین علیزاده، استاد کیهان کلهر، همایون شجریان پسر و شاگرد ایشان، مژگان شجریان دختر و شاگرد استادو دیگر چهره های برجسته نیز با ایشان همکاری داشتند.

از مشهورترین قطعات اجرا شده در کنسرت ها می توان به قطعه مرغ سحر اشاره کرد، که تبدیل به یک آواز ملی شده و همه ی ایرانی ها با این قطعه زمزمه می کنند.

ایشان پس از سال 1388 در اواخر فعالیت هنری خود در ایران ممنوع الکار و ممنوع التصویر شده بودند.

شاگردان

از شاگردان برجسته ایشان می توان به همایون شجریان، محمد اصفهانی، حسام الدین سراج، ایرج بسطامی، سینا سرلک اشاره کرد.

اشعار قطعات

استاد شجریان علاوه بر استفاده از اشعار نامی چون حافظ، سعدی، مولانا، عطار، بابا طاهر، و خیام از اشعار شاعران معاصر چون فریدون مشیری، نیما یوشیج، سهراب سپهری، محمد رضا شفیعی کدکنی، مهدی اخوان ثالث و هوشنگ ابتهاج نیز استفاده کرده اند.

برجسته ترین فعالیت مذهبی ایشان قرائت ربنا بود که همواره در سر سفره افطار همراه ما ایرانیان بوده حتی وقتی از رسانه پخش نمی شد.

جوایز و عناوین

در سال 98 خورشیدی بلوار فلامک جنوبی و شمال به نام محد رضا شجریان تغییر داده شد.

بنیاد آقاخان نیز در سال 98 خورشیدی جایزه خداوندگار موسیقی را به ایشان تقدیم کرد.

همچنین در سال 93 خورشیدی در سفارت فرانسه نشان شوالیه ملی لیاقت به استاد اهدا شد.

در سال 89 در سومین سال بزرگداشت ادب و هنر فارسی در دانشگاه استنفورد جایزه بیتا توسط بیتا درباری بنیانگذار این همایش به استاد شجریان اهدا شد.

در سال ۱۳۷۸ موفق به دریافت جایزه پیکاسو و دیپلم افتخار از طرف سازمان یونسکودر پاریس شد. این جایزه هر پنج سال به هنرمندی که برای شناساندن فرهنگ و هنر کشورش می‌کوشد اهدا می‌شود. پیش از وی، این جایزه را نصرت فاتح علی خان خواننده قوالی از پاکستان دریافت کرده بود. محمدرضا شجریان در سال ۲۰۰۶ نشان موتزارت را از سازمان یونسکو دریافت کرد. محمدرضا شجریان ۲ سال به خاطر آلبوم‌های فریاد و بی تو به سر نمی شود، نامزد جایزه گرمی که معتبرترین جایزهٔ جهانی موسیقی است، شد. هرساله ۵ آلبوم موسیقی از بخش موسیقی کلاسیک برای نامزدی این جایزه معرفی می‌شوند.