سوشال گیم ها یا همان بازی های اجتماعی چند سال پیش با FaceBook به وجود آمدند. بازی Farmville  و بازی کلمات با دوستان را به یاد دارید؟ آن دوران را می‌توان عصر طلایی سوشال گیم ها دانست. شاید دعوت به این بازی ها کاهش یافته باشد اما هنوز هم مخاطبان زیادی را به خود جذب میکنند.

اما صبر کنید، چه چیزی یک بازی اجتماعی را تشکیل می‌دهد؟ چه چیزی آن را از بازی های دیگر مجزا می‌کند؟ شاید بگویید یک بازی اجتماعی، یک بازی در فیس بوک است، اما  به همین سادگی ها نیست. همه بازی ها در فیس بوک از یک نوع نیستند. بنظر شما دیگر بازی های اجتماعی چگونه هستند؟ Call Of Duty با یک انجمن چند نفره قوی و حرفه ای یک بازی اجتماعی محسوب می‌شود؟

همانطور که مشاهده می‌کنید تعریف بازی های اجتماعی به این سادگی ها نیست. اما این مفهوم مهمی برای درک و فهم، درون ساختار صنعتی با رشد فزاینده و در حال تغییر است. بنابراین اجازه دهید شما را با مفاهیم دیگری از بازی آشنا کنیم؛ چرا که ممکن است در درک بازی های اجتماعی کمک بیشتری کند.

بازی های تفننی

بیشتر بازی هایی که در شبکه های اجتماعی می‌بینید، جزء این دسته از بازی ها یعنی Casual games یا بازی های تفننی هستند. آنها دانش و مهارت خاصی نیاز ندارند. این بازی ها اگر کاملا رایگان نباشند هم یک نسخه رایگان دارند. کژوال گیم ها، از لحاظ فنی سنگین نیستند و طوری طراحی شده‌اند که بتوان آنها را در فواصل کوتاه ولی به مدت طولانی بازی کرد.

در حالی که دستگاه های تلفن همراه ثابت کرده اند که در انتخاب بازی متنوع تر از رسانه های اجتماعی هستند، بسیاری از بازی های این پلتفرم نیز در دسته کژوال گیم ها قرار می‌گیرند. فکر کنید برای گذراندن زمان در حین سفر درون شهری با اتوبوس یا فواصل 5 دقیقه‌ای بین جلسات کاری، این بازی ها بهترین انتخاب هستند.

اشتراک گذاری

یکی دیگر مهمترین قسمت های بازی ها اجتماعی، بخش اجتماعی آنها است. این هم شبیه به بازی های چند نفره مثل Call Of Duty و هم متفاوت از آن است. بازی های اجتماعی به معنای واقعی کلمه بازی های چند نفره هستند اما رویکرد متفاوتی دارند. بازی های اجتماعی عموما به صمیمیت بیشتری بین افراد ایجاد می‌کنند. اشتراگ گذاری موارد، دیدن اعتبار دوستان و دعوت از بازیکنان جدید برای پیوستن به بازی، بخش جدایی ناپذیر این بازی ها است.

پرداخت درون برنامه ای

درحالی که این ویژگی یکی از ویژگی های تمام بازی های اجتماعی نیست، اما راه موثری برای کسب درآمد سازندگان این بازی ها به شمار می‌آید. خرید سکه از جمله مواردی است که شامل پرداخت درون برنامه‌ای می‌شود و شما می‌توانید سکه های خود را در بازی خرج کنید. به این ترتیب شما نیاز به هزینه کردن بیش از حد ندارید و به راحتی از طریق سکه های خود به تمام قسمت های بازی های اجتماعی سرک می‌کشید و لذت می‌برید.